Lenfödem ve Gebelik

Gebelikte Lenfödem - Lenfödem aile öyküsü, Lenfödem - distikiyazis sendromu, Lenfödemin engellenmesi, bebeğe lenfödem geçmesi.

Normal Gebelikteki Değişiklikler

Gebelik esnasında kalp ve dolaşım sisteminde önemli değişikliler oluşur. Kan damarları genişler ve bu genişleme sebebiyle toplam kan miktarı yeterli olmaz. Kan miktarını artırmak amacıyla böbreklerden su ve tuz atılımı azalır. Bu durum vücutta 6-8 litreye kadar fazladan sıvı tutulmasına neden olur. Kandaki proteinlerin seyrelmesi nedeniyle damarlardan dokulara sıvı kaçışı olur. Vücuttan sıvı atımına neden olan hormonun etki edici seviyesindeki değişiklikler sebebiyle sıvı tutulumu oluşur. Gebeliğin sonunda sağlıklı kadınların yaklaşık %80 inde ödem mevcuttur.

Gebelik esnasında lenfatik sisteme olanlar konusunda çok az şey bilinmektedir. Eğer kan damarlarında bir genişleme oluyorsa aynışey lenf damarlarında da oluyor olabilir. Bu durumda lenf sıvısının boşaltılmasındaki etkinlikleri azalabilir. Normalde lenfatik boşaltım sisteminde doku sıvısındaki artışları tahliye etmek amacıyla bir aktivite rezervi vardır. Ancak genetik veya yapısal zayıflık nedeniyle sınırda çalışan (lenfödem oluşturacak kadar ciddi seviyede değil) bir lenfatik sistem var ise gebeliğin neden olduğu ek yük nedeniyle lenfatik sistem yetersizliğine bağlı ilk “şişlikler” oluşabilir.

Gebelik esnasında ödem riskini artıran diğer sebepler kilo alımı ve egzersiz miktarındaki düşüştür. Sıvı tutulumu gibi obezite de kiloyu artırır. Zayıf yapılı bayanlar ilk 10 hafta içinde 1 kg kadar kilo alabilirken obeziteye meyilli bayanlar daha fazla miktarda kilo alırlar. Bu tür kilo alımıöncelikle bacaklarda olacak şekilde lenf akışını olumsuz etkiler. Gebelik esnasında egzersiz miktarıönemlidir. Hantallaşma ve yorgunluk hissi nedeniyle egzersizler yürüme şeklinde yapılır. Egzersiz bacaklardaki lenf drenajı için önemlidir. Diğer kan damarları gibi bacaklardaki toplardamarlar da genişlerler. Oluşan varisler nedeniyle bacaklarda sıvı göllenmesi oluşur ve bu sıvı dokulara sızarak ödemi artırır.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Preeklampsi (diğer adıyla gebelik zehirlenmesi) gebeliğe özgüdür ve hipertansiyon (artmış kan basıncı), böbreklerden protein kaçışı ve ödem ile karakterizedir. Sebebi bilinmemesine rağmen preeklampsi sendromu genelde 20. haftadan sonra oluşur ve doğumdan sonra ortadan kalkar. Genel vücut ödemi değişkendir. Aniden gelişebilir ve ani kilo alımına neden olur. Yerçekiminin etkisine bağlı olarak en sık ödem görülen yerler ayak bilekleri ve ayaklar olsa da ödem vücudun her yerinde görülebilir.Ödemin genel olması sorunun lenfatik sistemden çok kan damarlarından dokulara fazla sıvı geçmesi nedeniyle oluştuğunu düşündürebilir. Ancak bu tam olarak bilinememektedir. Daha önce belirtildiği gibi, doku sıvısının artışı lenfatik damarların taşıma işini artıracaktır ve bu taşımada problem varsa ödem daha da artar.

Diüretik ilaçlardan gebelikte kan dolaşımındaki miktarı daha da azalttıkları için kaçınılmalıdır. Gebelikteki yüksek tansiyon için ‘Kalsiyum kanal blokerleri’ isimli ilaçlar önerilmektedir ancak bu ilaçlar lenf damarlarının çalışmasını etkiledikleri için ayak bileği ödemini artırabilirler.

Genetik, Lenfödem ve Gebelik

Primer lenfödem lenfatiklerdeki bir anormallikten kaynaklanır. Her ne kadar ortaya çıkana kadar fark edilmese de sorun doğumda mevcuttur. Primer lenfödemin genetik olarak geçiş gösteren bazı sebepleri artık günümüzde bilinmektedir. Bu nedenle lenfödemli bir bireyin çocuğunda da nadir de olsa aynı problem görülebilir.

Lenfödemde Aile Öyküsü

Lenfödemin genetik geçişi olup olmadığını gösteren en güzel bulgu ailede aynı rahatsızlığı olan insanların varlığıdır. Ebeveynden çocuğa geçiş primer lenfödemin en sık aktarılma şeklidir. Buna “otozomal dominant” kalıtım denir.Çoğu genin iki kopyası mevcuttur. Otozomal dominant kalıtım bu iki kopyadan birindeki telaffuz hatası olarak anlatılabilir. Bebeğin bu durumda etkilenme olasılığı % 50dir. Primer lenfödemin genetik sebeplerinden bazıları aşağıda daha ayrıntılı biçimde anlatılmıştır.

Milroy Hastalığı

1892 yılında Dr. Milroy lenfödem hastası olan büyük bir aileyi tanımlamıştır. Hastalığın otozomal dominant geçişli olduğu ve ebeveynden çocuğa geçtiği ortadaydı. Milroy hastalığında doğumda bacaklarda (özellikle ayaklarda) şişlik mevcuttur.Şişlik artabilir, ortadan kalkabilir veya olduğu gibi devam edebilir. Bu hastalığı taşıyanlarda genelde bacaklarda şişlik mevcuttur. Bazı taşıyıcılar hastalıktan etkilenmezler ancak çocuklarında hastalık etkili olabilir. Milroy hastalığındaki lenfödemin nedeni bacaklardaki lenf kanallarının yokluğudur. Bu durumdan sorumlu olan gen: vasküler endotelyal büyüme faktörü reseptörü 3 (VEGFR3) genidir ve yakın zamanda bulunmuştur. Bu gen bebeğin lenfatiklerinin gelişiminde etkilidir.

Lenfödem - Distikiyazis Sendromu

Primer lenfödemin bir başka otozomal dominant sebebidir. Lenfödem genelde geççocukluk ve erişkinlikte ortaya çıkar. Ortaya çıkış yaşı ve hastalığın ciddiyeti aile içinde dahi değişiklik gösterir. Genelde şişliğe ek olarak göz kapaklarının iç kısmında fazladan kirpik bulunması görülür.Şişlikler sonradan görülse de bu durum lenfatik kanallardaki anormallikten kaynaklanır. Etkilenmiş olan hastalardaki lenf görüntülemeleri sayıca artmış ancak fonksiyonu yetersiz lenf damarlarının varlığını ortaya koymuştur. Mekanizma halen tam olarak bilinmemektedir. Bu durum bazen diğer doğumsal anomalilere eşlik eder. Hastaların yaklaşık 1/3 ünde düşük göz kapağı (pitoz) mevcuttur ve cerrahi olarak düzeltilmeye ihtiyaç duyar. Kalp hastalığı riski hafif artmıştır (%8). Bu durum genelde ciddi değildir ve cerrahi gerektirmez. Etkilenen hastalardan bazılarında yarık damak mevcuttur (%3). Sebep olan gen küçük bir gen olan FOXC2 genidir. Lenfatiklerin ve gözün gelişiminde etkili olduğu ortadadır ancak fonksiyonu hakkında çok az şey bilinmektedir.

Bebeğin Lenfödemden Etkilenmiş Olduğu Nasıl Anlaşılır

Gebelik esnasında yapılan ultrason incelemelerinde ayakta veya boynun arka kısmında ödem varlığı bebeğin etkilenmiş olabileceği yönündeki bulgulardır. Olguların çoğunda hiçbir anormallik gözlenmez ve lenfödem sonraki dönemlerde ortaya çıkar. Gelecekte muhtemelen ilgili genlerin varlığını araştıran testler yapılabilecektir ancak henüz böyle bir uygulama yoktur.

Lenfödemin Engellenmesi

Gelecekte bebekler doğmadan soruna sebep olan genlerin düzeltilmesinin mümkün olacağını umuyoruz. Bu hayvanlarda başarıyla uygulanmış olsa da henüz insanlarda uygulaması yoktur. Bozuk genin yerine normal genin yerleştirildiği bu tedaviye gen terapisi denmektedir. Bu yöntemin erişkinlere de uygulanması gelecekte mümkün olabilir.

Lipödem ve Gebelik

Gebelik lipödemi tetikleyebilir veya belirginleştirebilir ve lipödemin lenfödem kısmını daha da kötüleştirebilir. Lipödem kalçaların, uyluğun veya bacakların şişmesine neden olan bir durumdur. Sıvı, obeziteden farklı olarak başlıca problem yağ dokusunda olacak şekilde şişliğe sebep olur. Bacaklarda “bodur ve şekilsiz” görünüme neden olan şişliğe ek olarak, doku hassasiyeti ve kolay morarma sıkça görülür. Lipödem ergenlik, gebelik ve menapoz gibi hormonal değişim evrelerinde ortaya çıkar veya ciddileşir. Diğer bulgular oluşabileceği halde lipödem gebeliğe kadar oluşmayabilir. Gebelikten sonra vücudun alt yarısından kilo vermek zor olur. Yapılan diyetler yüz boyun ve gövdeden kilo kaybı oluştururken bacaklardan kilo kaybı olmaz. Tedavisi zordur ancak ciddi bir egzersiz ve sağlıklı beslenme önerilir. Lipödemin sıvı kısmı yağ depolanan bölgelerdeki azalmış lenf boşaltımından kaynaklanmaktadır. Sıvı arttıkça özellikle ayaklarda olacak şekilde belirgin ödem oluşur.Buna lipödem-lenfödem sendromu (lipolenfödem) denir. Dolayısıyla gebelik lipödemi tetikler veya artırır.

Sonuç

Özet olarak, lenfödemli hastalarda gebelik durumu, mevcut şişliklerin artması ve hastalığın bebeğe aktarılması hususlarında ek kaygılara neden olur. Birçok durumda bu kaygılar yersizdir.Şişlikteki her artış bebek doğduktan sonra lenfödem terapisti tarafınca tatmin edici biçimde geri döndürülebilir.Çoğu bireyde lenfödemde değişiklik olmaz.Lenfödemin bebeğe aktarılması söz konusu olduğunda ise bu bebekte aynı veya daha kötü bir tablonun oluşacağı anlamına gelmez. Lenfatik gelişimde rolü olan genler ve proteinler hakkındaki bilgilerde büyük gelişmelerin yaşandığı günümüzde, bu konuda iyileştirici veya engelleyici tedavi oluşturma yolundaki umut her zamankinden daha fazladır.


Lenfödem

Vaser Liposuction - Lipödem İletişim

Lipödem Facebook GrubuDoç. Dr. Yener Demirtaş Facebook SayfasıDoç. Dr. Yener Demirtaş Instagram Sayfası

Please publish modules in offcanvas position.